Дністер – третя за довжиною в межах країни ріка, протікає на південному заході України та в Молдові (частково на кордоні країн). В Україні займає частину територій семи областей, довжина – 705 км. Бере початок в межах масиву Верхньодністровські Бескиди (Українські Карпати), впадає до Чорного моря, де утворює Дністровський лиман. Від Галича до Хотина утворює мальовничий Дністровський каньйон, який внесено до списку семи природних чудес України.
В верхній частині (упродовж приблизно 50 км) Дністер – типова гірська річка з вузькою й глибокою долиною, швидкою течією, перекатами, порогами і кам'янистими берегами. Виходячи на рівнину, стає широкою (до 13 км), з низькими берегами і заболоченою в багатьох місцях заплавою. Тут річка утворює численні розгалуження та острівці. Нижче Галича долина знову звужується, береги стають вищими, а в межах Дністровського каньйону – дуже високими, крутими, подекуди обривистими. Річище сильно вигинається (деякі вигини простягаються майже на 10 км). Ближче до гирла (в межах Одеської області) долина річки стає дуже обводненою й заболоченою, з'являються плавні.
Природна рослинність басейну Дністра найкраще зберіглася в Карпатах – там найпоширенішими в горах є смерека, ялиця та бук. Нижче на схилах з’являються змішані ліси, ще нижче – листяні. У нижній (степовій) частині басейну ліси збереглися переважно в ярах, а поблизу лиману трапляються лише поодинокі дерева.
Вздовж Дністра створено майже 20 заповідних зон - національних природних парків, заказників і пам'яток природи.