Луцький замок

Луцький замок
Луцький замок

Луцький замок (або Замок Любарта, або Верхній замок) – один з найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків, пам'ятка архітектури та історії національного значення. Один із двох збережених (частково) замків, головний об'єкт історико-культурного заповідника «Старий Луцьк», найстаріша споруда Луцька. Комплекс замку включає В’їзну, Стирову і Владичу вежі, оточені стінами. Усередині знаходяться шляхетський і єпископський житлові будинки, збереглися фундаменти і підземелля собору Іоанна Богослова XII ст. 

Будівництво велося з 1350-х до 1430-х, хоча деякі елементи змінювалися протягом наступних століть. Своїм планом, положенням мурів і веж Любартів замок дуже нагадує замки південної Німеччини, що пізніше були наслідувані на західних землях України. Замок має форму трикутника із випнутими сторонами і відстанями між вежами 100 м. Висота стін – близько 12 м над валом, товщина – до 3 м, верхня частина – 0,8 м. За шість століть існування рівень підлоги замкового двору піднявся приблизно на 3,8 м. Стіни і вежі вимуровані у готичній системі кладки. На стінах, подекуди покритих гонтовим дахом, містяться бойові галереї з бійницями. Вежі – В'їзна та Стирова – мають форму прямокутного паралелепіпеда, висота кожної – 28 м. Розмір першої (в плані) – 11,9х12,05 м, другої – 10х10 м. У південній частині В'їзної вежі розміщені гвинтові сходи, якими вона сполучалась із князівським палацом. Унизу вежа підпирається потужними контрфорсами, що зведені на початку XIX ст. Між ними – арковий вхід у замок. Над входом розташовані два портали із арковим завершенням: це колишні входи у замок, які колись закривались підйомним мостом. Стирова вежа також має два зовнішні відгалуження: східне (залишок східного оборонного кільця) та південне (залишок Окольного замку). Третя вежа – Владича – оздоблення не має, вкрита гонтовим шатровим дахом. Висота вежі становить 14 м, розмір (в плані) – 8,75х8,5 м, товщина стін на нижньому ярусі – до 3 м, на верхньому – близько 1 м. З третього ярусу є виходи на бойові майданчики стін. 

Колись замок був резиденцією Великого князя, потім – резиденцією королівської влади, на території проводились богослужіння, діяли різного роду суди. У XVIII ст. замок почав утрачати свої функції, пізніше існування припинив Окольний замок, а в XIX ст., коли Волинь була анексована Російською імперією, від обох замків залишилися руїни. Упродовж ХХ ст. Верхній замок був реставрований та відкритий для відвідування, на початку XXI ст. був відновлений і невеликий шматочок Окольного замку.

У 1985 році тут створений історико-культурний заповідник «Старий Луцьк», який включає територію найстарішого міста з замком та іншими об'єктами. На території замку відкрито кілька музеїв, ведуться археологічні дослідження.

Адреса: м. Луцьк, вул. Кафедральна, 1-а.

Телефони: +380 (332) 72-45-88, 72-30-75

Специфікація
Категорія
Замки, палаци, фортеці
GPS
50.73871523914029 / 25.32355070146878
Найближчі великі населенні пункти
м. Луцьк
Найближчий аеропорт
Міжнародний аеропорт Львів
Середня температура
-5°C взимку, +18°C влітку

Телефон: +380 (44) 459 46 10
E-mail: info@location4film.com.ua

Інші локації