Кам'янець-Подільська фортеця

Кам'янець-Подільська фортеця
Кам'янець-Подільська фортеця

Кам'янець-Подільська фортеця – фортеця у місті Кам'янець-Подільський, частина Національного історико-архітектурного заповідника «Кам'янець», що належить до «Семи чудес України».

Вважається, що фортецю було збудовано в другій половині XIV ст., але її першопочатки датуються XII ст. Отже, фортифікація має солідну будівельну історію, що складається з 14 будівельних періодів (від XII ст. до початку XIX ст.), але вигляду, близького до теперішнього, замок набув у середині XVI ст.

Всі укріплення Кам'янця поділяються на дві категорії: замок і міські фортифікації. Сам замок складається з двох частин: старого замку з мурами та баштами і нового замку з земляними валами та ровами. Старий замок простягається на краю високого рогу гори (від південного сходу до північного заходу) і має неправильну чотирикутну форму. Ширина замку – приблизно 50 м, довжина – 135 м від півночі, 160 м – від півдня, 180 м – посередині. Площа замкового подвір'я – приблизно ¾ га, а разом з прибудовами – більше 1,5 га. Замок оточений високими мурами, має 11 мурованих башт. Фортецю збудовано до часів появи вогнепальної зброї, тому башти замку були повністю кам'яними та мали кам'яні кронштейни (сучасні дахи були прилаштовані, ймовірно, у XVII- XVIII ст.). Башти розміщено таким чином: по довжині замку з одного боку – 4, з другого – 4, на західному боці – дві з'єднані башти і одна – окремо з півночі коло річки. Кожна з веж має свою назву та особливості: на південно-східному розі замку, над скелею, стоїть «Папська» – п’ятиповерхова, чотирибока внизу, восьмибока всередині, кругла зверху, покрита конусовим ґонтовим дахом (зараз на першому поверсі башти діє гончарна майстерня); башта «Ковпак» – кругла з невеликими амбразурами і конусовим покриттям; «Тенчиньська» – кругла, має кілька амбразур і кам'яні кронштейни зверху,  до половини висоти здавна обшита муром; башта «Ковчег» (або «Біла») – кругла, з білим старовинним тинком, назву отримала від гербу із зображенням ковчегу; «Денна» – висока, кругла, без накриття; «Нова» – велика башта, що значно виступає з ліній стін півкругом, має кілька амбразур на значній висоті, покриття не має; башта «Рожанка» – кругла, з конусовидим цегляним накриттям; «Водна» – стоїть коло річки, з'єднана з будуваннями колишньої брами (тут колись було приладдя для подачі води з річки до замку); «Лянцкоронська» – кругла, триповерхова, має конусовиде цегляне накриття з арочками; башта «Колодязь» –прикриває вирубаний в скалі колодязь.

Новий замок – трапецієподібний, з широким боком на північний захід. Ширина (разом з валами) – 250 м, довжина – приблизно 220 м. Площа земляного замку з усіма валами – приблизно 3 га. Будування зроблено під доглядом інженера Теофіла Шемберга.

Загальна площа обох замків – близько 4,5 га.

Острів, на якому знаходиться фортеця, оточений каньйоном. По каньйону протікає річка Смотрич, яка своєю течією утворює петлю – саме там, на розі, що утворюється двома ярами, стоїть Кам'янецький замок, що з'єднується з містом вузенькою смугою скелі, на якій збудований Замковий міст. Міст – ще одна пам'ятка архітектури національного значення – це суцільний кам'яний мур, що з'єднує Старий замок із містом. Він мало нагадує міст і скоріше сприймається як гребля. Довжина – 86 м, висота – від 24,6 м до 28,2 м.

Адреса: м. Кам’янець-Подільський, вул. Замкова 1. Телефон +380 (384) 92-37-84

Специфікація
Категорія
Замки, палаци, фортеці
GPS
48.67347909999999 / 26.56301780000001
Найближчі великі населенні пункти
м. Хмельницький
Найближчий населений пункт
м. Кам'янець-Подільський (Хмельницька обл.)
Найближчий аеропорт
Міжнародний аеропорт Львів, Міжнародний аеропорт Івано-Франківськ
Середня температура
-5°C взимку, +19,5°C влітку

Телефон: +380 (44) 459 46 10
E-mail: info@location4film.com.ua

Інші локації