Хотинська фортеця – фортеця XIII–XVIII століть, розташована у місті Хотині на Дністрі. Входить до списку історико-культурних пам’яток «Сім чудес України».
Хотинська фортеця веде свій початок від Хотинського форту, що був створений у X ст. на кам'янистому мисі, утвореному високим правим берегом Дністра і долиною його притоки. Сьогоднішнього вигляду укріплення набуло у 1340-х: молдавський воєвода Штефан ІІІ значно розширив межі фортеці, побудував прикрашений геометричними орнаментами мур висотою 40 м, п'ять башт, підняв рівень двору на 10 м, вирив глибокі підвали для зберігання провіанту. У XVIII ст. тут з’явився південний мур та Південна (В'їзна) брама з дерев'яними мостами, яку звели турки за допомогою запрошених французьких інженерів. Вони ж спорудили навколо старого замку Нову фортецю, яка була розрахована на розміщення 20-тисячного війська, побудували мечеть із мінаретом. Свого часу фортеця була однією з наймогутніших укріплень Східної Європи.
Сьогодні найкраще збереженим елементом комплексу залишився Хотинський замок, площею 1200 на 250 м. Навколо нього більш як на кілометр тягнуться кам’яно-земляні укріплення: земляний вал з бастіонами, рів, а також Бендерська, Яська й Руська брами. Колись на території фортеці знаходилися казарми, майстерні, конюшні, бані, але до нашого часу зберіглася лише кам‘яна церква Олександра Невського, зведена у 1835 році, будівля колишньої військової школи та руїни мінарету. Подвір‘я замку поділено на дві частини: більшу – із житловими будинками (зараз – руїни) та колодязем в центрі (діаметр – 2,5 м, глибина – 65 м, з нього досі можна черпати воду) – називають подвір‘ям Воїнів. В‘їздом до фортеці слугує дерев‘яний міст, відновлений у 1969 році.
Фортеця має п’ять башт: Північну, Надбрамну, Східну, Комендантську та Південно-західну. Найбільша – Північна, площею 12 на 18 м, має чотири яруси бійниць. З башт є виходи на бойовий майданчик, що тягнеться вздовж оборонної стіни та захищений кам‘яними зубцями триметрової висоти.
Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико-архітектурний заповідник. Тут було знято чимало фільмів: «Захар Беркут», «Балада про Айвенго», «Д'Артаньян та три мушкетери», «Чорна стріла», «Стріли Робін Гуда», «Тарас Бульба» та ін.